czwartek, 4 kwietnia 2019

"Lot Ikara" - Wojciech Czernek PRZEDPREMIEROWO

źródło lubimyczytac.pl

Legenda o Ikarze znana jest każdemu. Mówi o marzeniach, walce i trudnościach.
"Lot Ikara" chciałam przeczytać, ponieważ w sieci krąży mnóstwo rewelacyjnych opinii o autorze książki. Byłam ciekawa czy są prawdziwe i byłam ciekawa twórczości Pana Wojciecha.

O czym jest książka? W zasadzie opowiada życiową historię. Również dosyć kontrowersyjną, ale jednocześnie taką, o jakiej zapewne marzy wielu nastolatków i nastolatek ;)
Miłość zakazana - uczucie pomiędzy uczniem i nauczycielką. Emocje jakie towarzyszą ich spotkaniom, ucieczka przed społeczeństwem i poniekąd odpowiedzialnością.
Jednak jest to głównie opowieść o życiu, marzeniach, odpowiedzialności.

Janek jest młodym uczniem, który przeżywa osobiste rozterki. Z jednej strony problemy rodzinne, brak matki. Z drugiej rozstanie z dziewczyną i złe towarzystwo w jakim się obraca. Gdy w szkole pojawia się nowa nauczycielka, chłopak stara się ze wszystkich sił, pomóc jej zaadoptować się w nowym miejscu. Jest błyskotliwym, odpowiedzialnym i mądrym młodym człowiekiem.
Kinga to młoda Pani filolog. Nie ma łatwego życia u boku zdradzającego ją męża tyrana. Cały swój czas poświęca pracy, marząc o wielkiej miłości. Niespodziewanie to za czym tęskni, znajduje przy boku swojego ucznia, ale... czy ich romans nie spali ich życiowych dróg, rodzin, przyszłości?

Jaka jest książka? Na pewno jest trudna i niesamowicie ciekawa. Porusza bardzo ważne tematy. Możemy poznać dwie perspektywy patrzenia na całą historię. Z jednej strony kobieta, nauczycielka, wzór dla młodzieży. Z drugiej młody chłopak, dopiero zaczynający dorosłe życie.
Szacunek i docenianie ważnych wartości, to kolejny ważny aspekt poruszony w tej książce. Ważny i jakże prawdziwy. Bo czy nie jest tak, że doceniamy coś najbardziej gdy to stracimy? Albo gdy nie ma osoby, która nam pomogła, zapoczątkowała zmiany w naszym życiu? Dopiero wtedy doceniamy to co dla nas zrobiła i zaczyna nam jej brakować. Kolejnym ważnym tematem jest odpowiedzialność. Mało który młody człowiek, jest zdolny stanąć na wysokości zadania, pomóc, narazić się na szykany czy też niebezpieczeństwo.

Szczerze mówiąc z początku czytałam ją dlatego, że się zobowiązałam. Ale po pewnym czasie, historia wciągnęła mnie niesamowicie. Podziwiam autora za umiejętność poruszania trudnych spraw, dotykających młodzież, a także za znajomość aktualnych problemów młodych licealistów. Ktoś może stwierdzić, że to pułapka na młodzież, ponieważ pokazuje ich typowe zachowania. Nic bardziej mylnego. Cała opowieść jest życiowym opisem zdarzeń, jakie mogą spotkać każdego z nas.
Legendarny Ikar skończył tragicznie walcząc o marzenia... Jak skończyła się historia szkolnego Ikara? Zdradzę Wam, że pół na pół. Czy są jednak przegrani? Nie... Została pamięć, wspomnienia, ważne wartości i cele, zostali ludzie, którzy pragną dalej nieść przesłanie i walczyć.

O czym Wam jeszcze nie wspomniałam? O walce, niesamowitej walce do której staje młodzież. Walka ze współczesnością. Media społecznościowe, świat wirtualny, kontra kontakty personalne, rozmowy, wspólny czas. Kto i co wygra?
Na koniec okładka - ona też mnie zachwyciła. Jest taka nieszablonowa, ale doskonale odzwierciedla przesłanie, jakie niesie wspomniana historia.

Historia niesamowita, chociaż bardzo życiowa. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem, pomimo iż recenzję pisać mi ogromnie ciężko. Dlaczego? Nie mam pojęcia, być może aż tak mocno mnie poruszyła...

Bardzo dziękuję autorowi Panu Wojciechowi Czernek za przekazany egzemplarz recenzencki.

Z przyjemnością stwierdzam, że słowa jakie znajdują się w sieci, są prawdziwe. I na pewno sięgnę po inne publikacje tego autora - przyszłe, jak i poprzednią.

Moja ocena: 6

10 komentarzy:

 1. Brzmi intrygująco a ocena na LubimyCzytac wywołała u mnie reakcję 'wow'! Będę ją obserwować i mam nadzieję - kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcająca recenzja. wezmę ją pod uwagę przy wyborze następnej lektury.
  Zapraszam
  http://www.bookparadise.pl/2019/04/madrosc-wilkow-elli-h-radinger.html

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda książka jest niezwykle poruszająca i zapada w naszą pamięć. Czekam, aż będę mogła przeczytać ją jeszcze raz już w wersji papierowej. Piękna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Mnie się marzy pierwsza książka Pana Wojciecha :)

   Usuń
 4. Skoro książka jest życiowa i poruszająca to ja bardzo chętnie ją przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Po takiej recenzji to aż się po książkę sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej książki, brzmi naprawdę intrygująco!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęcająca recenzja, chociaż nie są to chyba do końca moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.