piątek, 21 czerwca 2019

"Nieprawdopodobna przyjaźń" - Anthony David


Co jakiś czas docierają do nas informacje o spięciach w okolicy Wzgórza Golan. O "kłótniach" między Izraelem i Palestyną, setkach ofiar żołnierzy i niewinnych cywilów.

W zasadzie nigdy nie interesowałam się tym konfliktem. Nie zgłębiałam jego genezy, nie wiem od czego się zaczęła cała awantura, chociaż ważne nazwiska typu Arafat, są mi znane.
W końcu w moje ręce trafiła książka "Nieprawdopodobna przyjaźń" którą napisał Anthony David. Jest to historia dwóch kobiet, zupełnie różnych i zupełnie obcych. Rut i Raymonda. Izraelka i Palestynka. 15 lat różnicy wieku. 2 wrogie sobie obozy, dwóch ważnych dowódców i one dwie. Tak różne, a jednak połączyła je przyjaźń i ogromnie ważny cel - skończyć walki, cierpienia i podziały.

Ta książka to biografia obu kobiet. Spisana dzięki rozmowom z nimi, listom, nagraniom. To historia Izraela i Palestyny, społeczności żydowskiej i arabskiej. Konflikt przedstawiony od samego początku.
Poznając opowieść Rut i Raymondy, mamy możliwość zobaczenia historii z każdej strony, z perspektywy dwóch wrogich obozów. Dowiadujemy się informacji, które nigdy nie przedostały się do opinii publicznej. Poznajemy społeczeństwa i ich przywódców z innej strony, ich drugie twarze, sekrety, przyzwyczajenia.

Podczas czytania, byłam zaciekawiona ale i wstrząśnięta. Nie zdawałam sobie sprawy jak długo trwa ten konflikt, ile ofiar pochłonął. Czy jest konieczny? Czy jest szansa na pokój? Bardzo bym chciała, chociaż tych szans, tej dobrej woli nie widzę... Przykro, że na przestrzeni tylu lat, nikt z wielkich i wykształconych przywódców, nikt z ich otoczenia, nie potrafi pójść po rozum do głowy i wypracować pojednania. Co chwilę słyszymy o bombardowaniach, wybuchach, prowokacjach.
Czytając, miałam wrażenie, że to opowieść o zamierzchłych czasach, aż nagle natknęłam się na ilustracje. Normalne kobiety, rodziny. Pięknie ubrane, modne, zadbane. Mój mózg spłatał mi figla. Nie spotkałam ani kobiet w burkach, ani mężczyzn w chustach czy maskach. Mimo to, konflikty były, są i będą. Mimo zmian, upływu czasu.

Książka napisana niezwykle ciekawie. Trzymająca w napięciu, momentami naprawdę wstrząsająca i wymagająca od czytelnika skupienia. Kto lubi biografie i reportaże, z pewnością zainteresuje się historią walecznych i odważnych kobiet.
Polecam!

Recenzja powstała we współpracy z Księgarnią Tania Książka.

Moja ocena: 5

4 komentarze:

 1. Dlatego takie książki są potrzebne, aby uświadamiać. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka bardzo za mną chodzi i chyba wreszcie jej ulegnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Aktualnie teraz potrzebuję jakiejś lżejszej lektury.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Może nie są to gatunki, po które sięgam na co dzień, ale z pewnością niektórymi tytułami warto się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.