poniedziałek, 8 lipca 2019

"Testament życia" - Jagna Rolska


Zaczynając czytać, widziałam historię jakich wiele. Nastolatka bojowo nastawiona do świata, niezbyt przyjemna dla najbliższych. Powiedziałabym, że norma. Później myślałam "nuuuda", a jednak kończąc, zmieniłam swoje zdanie o książce całkowicie.

"Testament życia" Jagny Rolskiej, to historia o życiu. Ale nie takim nudnym, zwykłym i popularnym. To opowieść o wyjątkowej dziewczynie, wyjątkowej rodzinie, wyjątkowych ludziach, którzy gdzieś i kiedyś, mieli okazję się spotkać.
Ania jest młodą dziewczyną wychowywaną przez ojca i macochę, której lekko mówiąc nie trawi. W dniu osiemnastych urodzin, jej świat legł w gruzach. Nie tylko ze względu na zerwanie z chłopakiem, ale również przez tajemniczą przesyłkę jaką przyniósł kurier. Dziewczyna powoli zaczyna poznawać jedną z tajemnic rodzinnych. Taką zakazaną, o której nikt nie mówił. By dokładnie zrozumieć co chce jej przekazać nadawca sekretnej paczki, zaczyna podążać tropem bohaterów z przeszłości. Podczas tej podróży, poznaje różnych ludzi. Nie zdaje sobie sprawy kim są i jak wielkie znaczenie w jej życiu odegrają.
Historia z jaką spotka się Ania wywoła u młodej kobiety złość, żal, rozczarowanie. Ale wkrótce to wszystko się zmieni...

Chociaż jest to obyczajówka, trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jest książką idealną na każdą porę roku i ostrzegam - jeśli liczycie na lekkie, przyjemne romansidło, czy historyjkę wakacyjną - przeliczycie się.
"Testament życia" to w mojej opinii prawdziwy życiowy rollercoaster. Aż nie do pomyślenia, jak wiele intryg może przynieść życie, jakim podłym człowiekiem trzeba być, a z drugiej strony jak wielkie mieć serce i jak ogromnym uczuciem darzyć innych, by znieść krzywdę, by nie utracić wrażliwości i empatii. Prawdą jest, że przyjdzie taki dzień, który nam wszystko wynagrodzi. Cieszę się ogromnie, że ta historia zakończyła się w ten sposób.

Książka Pani Rolskiej porusza wiele ważnych tematów. Alkohol w rodzinie, śmierć najbliższych, narkotyki, trudne dzieciństwo. Pokazuje dwie strony życia. Dobrą, pełną uczucia i miłości, chociaż zbudowaną na kłamstwie i trudną, bolesną, ale zawierającą samą prawdę. Którą wybierze czytelnik jako tą odpowiednią? Jak oceni kłamstwo wśród najbliższych?
Na takie pytania możemy spróbować znaleźć odpowiedź. To poszukiwanie nie będzie łatwe, ale z pewnością wymusi na czytającym myślenie i chwilę zadumy nad życiem...

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Lucky

Moja ocena: 5

4 komentarze:

 1. Ja również jestem już po lekturze tej książki i gorąco ją wszystkim polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. O słyszałam o tej książce, ale jakoś nie miałam tak okazji przeczytać, ale chyba sięgnę po nią. Lubię lektury które przekazują nam ważne wartości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się być dobrem wyborem, kiedy potrzebujemy chwilowej ucieczki od problemów codzienności. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa czy i mi by się ten tytuł spodobał.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.