poniedziałek, 12 sierpnia 2019

"Rozdroża" - Augusta Docher PRZEDPREMIEROWO


Ta książka jeszcze się nie pojawiła, a już wzbudza wiele kontrowersji. Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Do której grupy zaliczam się ja? Przeczytajcie.

Jane Eye jest na świecie całkiem sama. Przynajmniej tak jej się wydaje. Po stracie ostatniej bliskiej osoby, rezygnuje ze stałej posady w Ameryce i wyjeżdża do Anglii. Zatrudnia się jako opiekunka do problematycznej, sześcioletniej Adele. Dom, jest ogromną, starą i straszną rezydencją, a jej właściciel to gburowaty, bogaty i irytujący sir Edward.
Wbrew rozumowi, zasadom i prawu, rodzi się miedzy nimi uczucie. Gdy na jaw wychodzą przerażające fakty, Jane ucieka i przypadkiem odnajduje rodzinę, o której nie miała pojęcia. Tymczasem w wielkim domisku dochodzi do tragedii...

"Rozdroża" Augusty Docher to pierwsza część z cyklu Z klas(yk)ą w łóżku. To również pierwsza polska fanfiction, oparta na klasyce romansu "Dziwnych losów Jane Eyre" Charlotte Bronte. Pierwowzoru czytać nie miałam okazji, jedynie fragmenty i opinie o książce. Nie czuję się na siłach by porównywać te 2 historie. Czy jednak historia stworzona przez Augustę Docher jest bezczelną profanacją? Myślę, że tak. Opiera się na pierwotnej opowieści, "pożycza" sobie bohaterów, tworząc jednak trochę inne zakończenie, momentami inny przebieg zdarzeń, co najważniejsze zdarzeń, które mają miejsce współcześnie. 
Z pewnością łatwiej mi ocenić historię Augusty Docher, bez porównywania jej do pierwowzoru. A ta, mimo kilku złych opinii krążących w sieci, mnie osobiście zachwyciła! Czytelnik nie znający książek Pani Bronte, zachwycony jest napięciem zbudowanym przez naszą polską autorkę, kreacjami głównych bohaterów, kilkoma wątkami, a także ważnymi tematami - choroby psychiczne, brak więzi emocjonalnej między dzieckiem i ojcem, wypieranie zdarzeń itp. 

W tej książce - jak zresztą w każdej innej - chodzi właśnie o to, by ludzie mówili. A jak mówią, to już jest dobrze ;) Ja zdecydowanie należę do zwolenników "Rozdroża" zarówno jako powieści samodzielnej (o ile mogę tak uważać), jak i fanfiction.


Jednocześnie powiem Wam, że to moje 3 spotkanie z tą autorką, pierwsze jeśli chodzi o powieść dla dorosłych i jestem pozytywnie zaskoczona. Mam nadzieję, że będę mogła spotkać się z jej twórczością nie raz.


PREMIERA 14.08.2019


Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Editio 


Moja ocena: 6

4 komentarze:

 1. Mam chrapkę na tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie znowu nie ciągnie do tej książki w ogóle. Autorka ma bardzo specyficzny styl który mi nie do końca pasuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam autorkę osobiście, z Targów Książki w Katowicach, ale akurat z jej twórczością mi nie po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie dziś odebrałam ją od listonosza, niedługo biorę się za czytanie!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.