czwartek, 12 grudnia 2019

"Fajna Ferajna" - Monika Kowaleczko-Szumowska


Ta książka leżała u nas długo. Ja nie chciałam jej czytać bez choćby starszej córki, ona niespecjalnie była zainteresowana, więc nie namawiałam. Czekałam aż nadejdzie odpowiedni moment...

"Fajna Ferajna" autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, to zbiór dziecięcych wspomnień. Wspomnień z czasów bolesnych i tragicznych, jakimi była II Wojna Światowa, a konkretnie czas Powstania. Jednak mimo niebezpieczeństw, smutnych wydarzeń, wszystkie opisane historie są niezwykle pozytywne, humorystyczne. Owszem, przekazują młodym czytelnikom prawdziwe informacje, informują o tym jak wyglądało życie, na co musiały uważać dzieci, jednocześnie rozbudzając ogromny patriotyzm, wiarę w dobro, wolę walki i nadzieję, jaka nigdy nie powinna upaść.

Gdy już zaczęłyśmy czytać, trudno było się oderwać. Zarówno mojej córce, jak i mnie. Te wspomnienia są tak fantastycznie zredagowane, że wciągają czytelnika do końca, nie patrząc na jego wiek. Bohaterowie książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej są w wieku zbliżonym do Em, co z jednej strony było dla niej szokujące - jak tak małe dzieci, mogą walczyć, pomagać, jak im się chce? Z drugiej, podnosiło jej wiarę w dziecięce możliwości - skoro rówieśnicy potrafili przetrwać tak tragiczne wydarzenia... Co ciekawe i niesamowite dla dzieci - byli prawdziwymi ludźmi, na dowód czego w książce umieszczono zdjęcia z albumów rodzinnych.

Czytając takie historie, nie unikniemy pytań. Może nie tych związanych bezpośrednio z czasami wojennymi - w szkołach coś już się uczyli o wojnie, ale związanych bezpośrednio z Małymi Bohaterami i ich heroiczną walką o wolność, o własny kraj.

Ta książka jest absolutnie fantastyczna! Muszę odnaleźć film, zobaczymy czy przyniesie podobny efekt u mojego dziecka.

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu BIS

Moja ocena: 6

4 komentarze:

 1. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce, ale wskakuje ona na listę do kupienia jeszcze w tym roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo intrygujące spojrzenie na czas Wojny Światowej. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem trochę ciekawa tego zbioru. Może po nią sięgnę.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.