piątek, 17 kwietnia 2020

"Nic za darmo" - Agata Bizuk


To moje drugie spotkanie z książką Agaty Bizuk. Poprzednia to wesoła, życiowa opowieść, w której jednak nie brakuje ludzkich dramatów. Ta natomiast, skłania do refleksji, zwolnienia, zastanowienia się...

Maja pracuje w miejscowym Ratuszu. Jest mamą nastolatka i wdową. Zakochaną, rozgoryczoną, zamyśloną i nie mogącą pogodzić się z tym, co przygotowało dla niej życie. Jej rodzina widzi problem, który jest niezauważalny przez kobietę. Niezauważalny a może wypierany? Gdy okazuje się, że młoda wdowa ma szansę na jego rozwiązanie, ta spotyka na cmentarzu pewną starą cygankę. Słyszy od niej rzeczy niestworzone, a następnie... Budzi się kilkanaście lat wcześniej.

W "nowym", starym życiu Maja dopiero zdaje maturę i zaczyna swój związek z przyszłym mężem. Powoli budują swoje relacje, rodzinę i gdy wydaje się, że mają wszystko, wydarza się coś strasznego. Wypadek, w którym zagrożone jest życie dwóch najważniejszych i najbliższych kobiecie osób. Tym razem, to właśnie ona może wybrać jak zakończy się ta historia. Czy zmieni jej bieg, czy może zrozumie i pogodzi się z tym, co truło ją przez tyle lat?

"Nic za darmo" Agaty Bizuk to trudna, psychologiczna książka. Podzielona jest na kilka części tak, żeby czytelnikowi łatwiej było nadążyć za przemyśleniami i historią kobiety. Najbardziej rozbudowany jest rozdział dotyczący przeszłości. W nim autorka skupiła się na budowaniu związku głównej bohaterki, czasach studenckich, studenckich problemach. Jednocześnie poruszyła ważny i bolesny temat - umierania. I nie mam tu na myśli "zwykłej" codziennej śmierci. Żadna zwykłą nie jest, ale te, są naprawdę bolesne i wyjątkowe. Hospicjum, śmierć dziecka... Takie zdarzenie potrafi poruszyć nawet największego twardziela, osoby postronne, a dodatkowo potrafi zaważyć na całym przyszłym życiu i naszych wyborach. Śmiało można powiedzieć, że autorka w delikatny sposób przekazała czytelnikowi przesłanie, żeby żyć chwilą i nie zostawiać nic na kolejny dzień.

Kolejnym ważnym przesłaniem z którym spotykamy się w tej historii, jest porównanie miłości. Miłości kobiety do męża - miłości, która wydaje się najmocniejsza na świecie. A równocześnie miłości matki do dziecka - która początkowo schodzi na dalszy plan, wyparta przez żal i żałobę. Maja, czyli nasza główna bohaterka tak bardzo tęskni za swoją drugą połówką, że jest w stanie poświęcić wszystko. I mimo ostrzeżeń "życie za życie", podejmuje walkę o powrót ukochanego. Okazuje się jednak, że stan fizyczny jej rodziny się nie zmienia. Ogromna zmiana następuje w psychice kobiety.

Książka trudna, ciężka, skłaniająca do myślenia. Na pierwszy rzut oka wydawała się normalną obyczajówką, z fantastyczną okładką - w sam raz dla sroki.
Oczywiście wszystko zależy od naszego nastawienia i charakteru, dlatego ciekawa jestem czy znacie ten tytuł i jakie są Wasze opinie.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu

Moja ocena 6/10

1 komentarz:

  1. Mam w planach przeczytać tę książkę i już nie mogę się tego doczekać. 😊

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.