poniedziałek, 22 czerwca 2020

"Ktoś jest w Twoim domu" - Stephanie Perkins

www.google.com

Makani Young mieszka razem z babcią w Nebrasce. Dziewczyna przeprowadziła się tu rok temu. Oficjalny powód? Pomoc w opiece przy starszej kobiecie. 
Nadal szuka swojego miejsca wśród społeczności liceum Osborne High, twardo podążając ustaloną przez siebie ścieżką.
Pewnego dnia jedna z najsławniejszych i najlepszych uczennic, zostaje znaleziona martwa w swoim domu. Jej ciało jest potwornie okaleczone, brak również śladu włamania. Niedługo potem pojawiają się kolejne ciała. Na mieszkańców miasteczka pada blady strach, szkoły zostają zamknięte...
Niedoszłą ofiarą psychopaty staje się też Makani. Cudem uratowana już wie, kim jest morderca. Rozpoczyna się wyścig z czasem, walka o ocalenie kolejnych istot. 
Tymczasem szaleniec nadal zabija, okrutnie okalecza i bawi się z policją w kotka i myszkę.
Czy uda się go złapać, a Makani poradzi sobie z demonami przeszłości?

"Ktoś jest w Twoim domu" - Stephanie Perkins, zachwyciła mnie okładką. Dopiero później przeczytałam, że jest to literatura młodzieżowa, co przyznaję, dosyć mocno ostudziło mój zapał do czytania. Zmusiłam się jednak, przebrnęłam przez kilka pierwszych stron i... wpadłam.
To FANTASTYCZNY, przerażający i trzymający w napięciu thriller, a nawet skłonna jestem stwierdzić, że horror. Może osobiście nie zapalałam wszystkich świateł w domu i nie podskakiwałam na najmniejszy szmer, ale z emocji nie mogłam przestać przygryzać paznokci i oczywiście przestać czytać.
Autorka świetnie wprowadziła czytelnika w świat uczniów liceum w Nebrasce, zbudowała napięcie, wykreowała barwnych bohaterów. Jej historia trzyma w napięciu do ostatniej strony, kiedy to dowiadujemy się dlaczego ten ktoś zabijał. Mimo iż od kilkunastu stron wiadomo kim jest morderca, historia nie nudzi i nie ciągnie się godzinami, ponieważ razem z policją i mieszkańcami, uczestniczymy w wielkich poszukiwaniach. Warto dodać, że im bliżej końca, tym akcja przyspiesza, napięcie się wzmaga.
Stephanie Perkins w swojej historii przytacza temat ludzkiej znieczulicy - oczywiście nie wprost, ale jak ktoś będzie czytał, zrozumie o co chodzi. Spotkamy się z tematem fali młodzieżowej, problemów z innością, jednym słowem - problemami dorastającej młodzieży, gdzie każdy ma już swój bagaż doświadczeń.

Z całą pewnością stwierdzam, że nareszcie jest to książka dla młodzieży, która nie jest romansidłem czy obyczajówką. Nie jest fantasy, których nie czytam. Jest świetnie napisanym, wciągającym thrillerem.
Polecam gorąco!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Moja ocena: 9/10

4 komentarze:

 1. Nie planowałam sięgać po tę książkę, ale zainteresowałaś mnie nią. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To raczej nie moja tematyka, ale myślę że wsród młodzieży faktycznie się ktoś taki znajdzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze dawno nie czytałam dobrego thrillera..

  OdpowiedzUsuń
 4. Długo zastanawiałam się nad tym tytułem, ale ostatecznie odpuściłam (z braku czasu i nadmiaru lektur). Może jeszcze do niego wrócę :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.