piątek, 31 lipca 2020

"Ćwiczenia logopedyczne" - M. Bielenin, A. Willman


Tym razem mam trochę inną propozycję książkową, jednak równie ciekawą i inspirującą. 
"Ćwiczenia logopedyczne" Magdaleny Bielenin i wierszyki Anny Willman, to propozycja dla rodziców, nauczycieli i terapeutów, pracujących z dziećmi mającymi różne zaburzenia, jak również tymi bez problemów, a przykładowo zaczynających mówić.

Seria składa się z 4 książeczek - 2 dla dzieci w wieku przedszkolnym, oraz 2 dla dzieci zaczynających naukę w szkole. Każda podzielona jest na 2 działy - krótką, ale ciekawą część teoretyczną, a następnie wierszyki, które możemy potraktować jako część praktyczną. Jeśli chodzi o problematyczne głoski jakie wspieramy bądź rozwijamy podczas proponowanych ćwiczeń, są to: głoski szumiące i ciszące, czyli dobrze nam znane "sz, cz, ż, ś, ź, ń" itp.

Teraz krótko przybliżę Wam każdą z grup, zacznę od tej dla przedszkolaków.
Część teoretyczna zawiera między innymi informacje dotyczące rozwoju mowy i języka już od urodzenia. Wiadomości podane są w sposób prosty i zrozumiały. Autorki zamieściły dobre rady wspierające mowę dziecka, a także propozycje zabaw z wykorzystaniem wierszyków i nie tylko.
Część praktyczna to krótkie, rymowane wiersze dla każdej głoski, wzbogacone o piękne, przyciągające uwagę dziecka ilustracje.


Książeczki z grupy dzieci starszych, czyli uczniowie klas 1-3.
Część teoretyczna to krótkie omówienie różnych wad wymowy, np. jąkanie, mutyzm, oraz konsekwencji związanych z wadami wymowy. Został wspomniany słuch i jego wielkie znaczenie w rozwoju mowy. Oczywiście tutaj również znajdziemy propozycje zabaw, czy ćwiczeń rozwijających słuch.
Część praktyczna podobnie jak poprzednio zawiera rymowane wierszyki. Tym razem są one nieco dłuższe, trudniejsze, zawierają w sobie więcej problematycznych głosek lub zmiękczeń, z którymi również mogą występować trudności.

Seria "Ćwiczenia logopedyczne" to świetny pomysł na wsparcie rodzica, pomoc dziecku i poprawę jego rozwoju. Zawierają zbiór najważniejszych wiadomości, sympatyczne wierszyki. Jestem pewna, że nie zaszkodzą, a połączone z odpowiednią terapią, czy będące rodzicielskim drogowskazem od najmłodszych lat pociechy, fantastycznie spełnią swoją rolę. 

Dziękuję za egzemplarze Wydawnictwu SBM.

Moja ocena: 8/10

4 komentarze:

 1. Wartościowe i przydatne książki. Bardziej zachęcają do ćwiczeń niż zeszyt z wypisanymi słowami.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo takich książeczek przerabiałam z moim dzieckiem, to bardzo przydatna pomoc, mnóstwo pomysłów na ćwiczenia, tak aby były zabawą. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyglądają na naprawdę pomocne :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.