wtorek, 21 lipca 2020

"Jaka to gwiazda? Atlas dla dzieci." - opracowanie zbiorowe


Jeśli macie w domu małych ciekawskich, miłośników kosmosu, a nawet przyszłych astronautów lub astronomów, ta pozycja będzie fantastycznym początkiem ich drogi we Wszechświecie. To w zasadzie podstawa, na jakiej powinni budować i poszerzać swoją wiedzę.
Wśród wiadomości zawartych w tej publikacji, znajdziemy to co ponad naszymi głowami, ale i na ziemi. To co widać gołym okiem i rzeczy, o zobaczeniu których możemy tylko marzyć. 

Na początek planety - czy wiedzieliście, że kilka z nich możemy oglądać gołym okiem? Ja nie wiedziałam, ale teraz z pewnością uruchomimy do obserwacji nasz teleskop.
Każda planeta jest pokrótce scharakteryzowana, a podstawowe informacje na jej temat zebrane są w przejrzystej tabelce. Przy każdym olbrzymie znajdziemy ciekawostkę i piękne fotografie. Oczywiście gdy mowa o planetach, nie może zabraknąć ich Księżyców - niektóre z nich wyglądają fenomenalnie.
Autorzy nie zapomnieli o planetach karłowatych, do których należy również Pluton. O każdej z nich również napisali kilka słów i ciekawostek. 

Dalsza część atlasu, to charakterystyka i ciekawostki dotyczące pozostałych obiektów kosmicznych, jak: komety, planetoidy, perseidy i wiele innych, o których ja raczej nie słyszałam. 
W części poświęconej meteorytom, znaleźć można opisy miejsc w które uderzyły, zdjęcia, ciekawostki. Poznamy wagę kosmicznych bomb, skład i skalę zniszczeń jaką wyrządziły.


W atlasie gwiazd nie mogło zabraknąć opisów galaktyk, gwiazdozbiorów, drogi mlecznej. Każdy z nich to, podobnie jak poprzednio, zbiór najważniejszych informacji, ciekawostek, np. czy wiedzieliście, że logo marki Subaru złożone jest z Plejad? Te rozpiski pozwolą nam oglądać niebo z jeszcze większą uwagą nić dotychczas. Zakończenie tej małej encyklopedii, to kilka istotnych informacji na temat teleskopów. Poznać można zarówno te astronomiczne, jak i kosmiczne. 


"Jaka to gwiazda? Atlas dla dzieci" jest bardzo ciekawą i inspirującą propozycją dla każdego. Ja czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem, dowiedziałam się wielu rzeczy o których nie miałam pojęcia, lub też znałam mało szczegółów. Ale to moja 9-letnia córa, miłośniczka kosmosu jest nią oczarowana :) Nie wypuszcza z rąk, każdemu opowiada coś, o czym przeczytała. I to właśnie ona kazała mi napisać, że książka jest zachwycająca, a do tego ma wspaniałe ilustracje.

Trudno się z nią nie zgodzić. 

Ja od siebie dodam, że ogromnym plusem jest kredowy papier i twarda oprawa. Dzięki nim wszystkie zdjęcia wyglądają wspaniale, a całe wydanie jest przemyślaną i dopracowaną pozycją. Dodatkowo zdradzę Wam, że z tej serii ukazało się kilka innych tytułów. Niektóre nas zaciekawiły, mam nadzieję, że uda się zebrać małą, encyklopedyczną biblioteczkę.

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu SBM.

Nasza ocena: 10/10

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładne ilustracje i wydanie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała propozycja dla dzieci poszerzająca ich wiedzę. Niestety w moim otoczeniu brak osób z odpowiedniej grupy wiekowej dla tej pozycji :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Super atlas dla dzieci. Nawet miałam podobny kiedy byłam dzieckiem.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda cudnie! jestem pewna, że spodobałby się mojej starszej córce, która uwielbia kosmos.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda bardzo fajnie, na pewno wygląda lepiej niż te standardowe książeczki które dostaje się na koniec klasy jako wyróżnienie.

  Zapraszam: czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.