piątek, 10 lipca 2020

"Pandemia" - Jana Wagner


"Pandemia" Jana Wagner, to historia na czasie. Napisana kilka lat temu, w tym roku pojawiła się w odświeżonej wersji - z całkiem nową okładką. To historia rosyjskiej rodziny, która ucieka przed tragicznymi skutkami pandemii, jakimi są grabieże, morderstwa, ogromna przemoc i ludzka znieczulica. 
Tajemniczy wirus atakuje ludzi, zamykane zostają miasta, następuje ograniczony kontakt z bliskimi, który czasami kończy się śmiercią... Nikt nie jest bezpieczny, nie istnieją pojęcia prywatność, własność i bezpieczeństwo. Czasy pandemii wymuszają na mieszkańcach zachowania o jakie wcześniej by siebie nie podejrzewali. 
Główna bohaterka Anna ucieka ze swoją rodziną i sąsiadami. Przy okazji walczy z niechęcią i wrogością byłej partnerki swojego męża, agresją mieszkańców i wojska, oraz lękiem przed śmiercią. Kobieta zdaje sobie sprawę, że brak lekarstwa i szczepionki nie wróży nic dobrego. Zapasy, które zgromadzili kiedyś się skończą... Czy zdołają uniknąć najgorszego? Uratować siebie i swoich bliskich?

Cieszę się, że nie czytałam tego thrillera wcześniej, to znaczy na początku naszej obecnej pandemii. Z pewnością byłabym przerażona, bo książka właśnie tak została napisana - by wzbudzać przerażenie, ale również pobudzać wyobraźnię. Akcja trzyma w napięciu, jest wartka i pobudzająca. Czytelnik zagłębia się w ludzką psychikę, poznaje ją i próbuje zrozumieć jej działanie. Autorka świetnie ukazała wartości, które stają się dominujące w momencie zagrożenia. 
Bohaterowie są zróżnicowani pod każdym względem. Mają różne psychiki, doświadczenia, podejście do życia i chorób, mają swoje rodziny, ale chcą jednego - chcą przeżyć i być bezpieczni. 
Świetna książka nie tylko w czasach pandemii, fantastyczne ostrzeżenie i drogowskaz dla każdego z nas.

E-book otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka

Moja ocena 6,5/10

5 komentarzy:

 1. Na czasie pozycja, jednak masz rację warto uważać kiedy się je czyta - niektórzy np. mogliby się przestraszyć i wzbudzić w sobie lęki :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Biorąc pod uwagę sytuację, która dzieje się na świecie, trochę boję się czytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco, niestety nie miałam okazji przeczytać, ale możliwe, że nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, pewnie zajrzę do niej jak znajdę chwilę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Skusiłabym się na nią. Takie książki są potrzebne

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.