czwartek, 20 sierpnia 2020

"Nie ten dzień" - Agnieszka Kowalska-Bojar

Ta książka to będzie przebój. To kolejna propozycja, w której główną rolę gra członek mafii, z tą różnicą, że takiej historii jeszcze nie czytaliście. Popularna książka wywołująca skrajne emocje, z przewagą tych krytycznych, przy propozycji Wydawnictwa motylewnosie.pl to... cukierek...

"Nie ten dzień" Agnieszki Kowalskiej-Bojar to opowieść o pomyłce i splocie przypadkowych zdarzeń. Dominika zostaje porwana pomyłkowo, ponieważ przypominała córkę wroga rosyjskiej mafii. Niestety dziewczyna nie ma odwagi powiedzieć prawdy, nie ma przy sobie dokumentów, które mogłyby potwierdzić jej słowa.
Jej mężem ma zostać bezwzględny i brutalny Aleksandr. Mężczyzna wywołuje paniczny lęk wśród swoich ludzi, a także każdej osoby, która kiedykolwiek usłyszała jego imię. Nic nie ma dla niego świętości - nawet rodzina, kobieta i dziecko. Nie ugnie się przed niczym i zabija z zimną krwią.

Początkowo traktuje Nike jak każdego innego ludzkiego "robaka". Z czasem jednak sam zaczyna zauważać dziwne zmiany jakie w nim następują. Powoli uczy się miłości, pokory. Zmienia się tak bardzo, że naraża się na niewybredne żarty podwładnych, które jednak nie robią na nim wrażenia. Z kolei Dominika uczy się wybaczać i być szczerą. Przerażona tym co widziała, przerażona brutalnością mężczyzny, nadal walczy i broni słabszych i niewinnych.

Czy jednak jej nieuchronne przyznanie się do prawdziwego nazwiska nie jest wyrokiem śmierci? Czy zdoła wcześniej rozkochać w sobie i zmienić mężczyznę?

Tak mocnej i brutalnej książki jeszcze nie czytałam. Mam wrażenie, że autorka starała się przedstawić prawdziwy obraz mafii i interesów jakie przeprowadzają. Dlatego też kto jest wrażliwy, niech uważa. To nie tylko trudna historia miłosna, ale opisy wyroków, znęcania się nad "winnymi", a także... wzmianka o gwałcie. I chyba ten ostatni fragment wzbudza najwięcej kontrowersji. Chciałabym tylko zaznaczyć, że takie rzeczy dzieją się w realnym świecie i nie powinny aż tak oburzać czytelników. Każdy kto zaczyna krytykować fragment o którym mówię, powinien przeczytać go raz jeszcze i skupić się na tym, co zostało przedstawione jakby obok. Obrona ofiary, możliwości dzięki którym można uniknąć danej sytuacji.
Ta książka nie jest romansem i nie jest również złem w czystej postaci. W nią należy się zagłębić i starać się zrozumieć, a nie tylko oburzać powierzchownością. Jeśli chodzi o fabułę, jest spójna i przemyślana. Bohaterowie są ciekawie wykreowani, interesujący. Akcja wartka, dzięki czemu cała książka bardzo wciąga i ekspresowo się kończy. Powoli poluję na część 2 :)

Moja ocena: 8/10


Za egzemplarz dziękuję Autorce.


4 komentarze:

 1. Romans to nie jest mój ulubiony gatunek czytelniczy, więc raczej nie będę czytała tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie nie moje klimaty czytelnicze, jednak dobrze czytało mi się Twoją opinię na temat tej książki. I do tego wiem komu ją polecę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za takimi powieściami, ale rozumiem, dlaczego Tobie się podoba ta pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o autorce, ale podoba mi się, że nie stroni od brutalności, bo to może wyróżnić tę powieść na tle innych.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.